czwartek, 25 października 2018

Chiński Księżyc

Jak donoszą media chińczycy, a dokładniej władze miasta Changdu chcą wprowadzić na orbitę sztuczny Księżyc. A dokładniej satelita odbijający światło słoneczne, mający zastąpić latarnie uliczne oświetlając obszar od 10 do 80 km. Miałby być też 8x jaśniejszy od naturalnego Księżyca. Satelita miałby zostać wyniesiony już w 2020 roku.  

https://wiadomosci.wp.pl/chiny-chca-stworzyc-sztuczny-ksiezyc-bedzie-oswietlal-miejskie-ulice-6307545189156481aJak dla mnie to czyste wariactwo. Plus w zasadzie tylko jeden bo zaoszczędziłoby to mnóstwo prądu, dając sporo darmowego światła. Minusów jest znacznie więcej. Obiekt znacznie jaśniejszy (bo aż 8-krotnie od naturalnego Księżyca (zakładam, że chodzi o jasność w pełni), więc noc byłaby znacznie jaśniejsza, mogłoby to negatywnie wpłynąć na biorytm ludzi już nie mówiąc o zwierzętach.
I oczywiście fatalnie dla astronomii, obiekt wysoko na niebie o dużej jasności spowoduje większe zanieczyszczenie światłem niż latarnie. I jeden taki projekt mógłby doprowadzić do kolejnych podobnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz